Salsa Portál |
Články:
|
Kluby:
|
Učitelé:
|
Tanec a hudba
|
Ostatní
|
Salsa komunita
|
Salsa
|
Salsa portál:
|
|
Budafest 2013 aneb Salsa vs WCS |
Napsal Pavel Říha
|
Konečně jsem měl příležitost zúčastnít se jiného než salsového tanečního festivalu a tak bych rád sepsal dojmy a provedl malé srovnání.
Budafest probíhal letos již po třetí. Jedná se o taneční festival zaměřený výhradně na West Coast Swing, v evropě poměrné nový tanec, rozšiřující se sem z USA, kde vznikl údajně za druhé světové války a má kořeny ve swingu, především lindyhopu.
Budafest, zvlášť ten letošní, je výjmečný hlavně dvěma věcma: jedná se o WSDC event (to podle mně souvisí se započítáváním výsledků soutěží) a pak naprosto špičkovým lektorským obsazením.
Jordan&Tatiana, Benji&Torri, Maxence&Virginie to jsou tři naprosto špičkové páry, velice pravděpodobně ti uplně nejlepší, což jen samo o sobě automaticky zaručuje vysokou kvalitu.
Jak jsem již zmínil, jedná se o můj první zahraniční WCS event, který bych chtěl srovnat se salsovými akcemi. Nepovažuji se pravda ani za extrémního vymetače všech salsa kongresů, ale za posledních šest sedm let jsem se zúčastnil téměř všech významnějších akcí u nás a asi pěti v zahraničí.
VELIKOSTJednou z možností jak měřit velikost kongresu je počet paralelně probíhajících workshopů. Za průměr, v dnešní době už spíše lepší průměr, považuji čtyři. V budafestu byly "pouze" dva.
Nicméně jeden ze sálů byl obrovský, takže na počet účastníků (odhadem 300) se jednalo o min průměrnou akci.
KAPACITA
Že se jedná o výjmečnou akci potvrdila už registrace. Akci vyhlásili zhruba půl roku před jejím konáním a do cca dvou měsíců byla beznadějně vyprodaná. To slouží organizátorům ke cti. Jednak, že pořádají event, o který je velký zájem, a za druhé, že tvrdě omezili počet účastníků a nepřipustili přelidněnou akci.
ÚROVNĚ
Další netradiční záležitostí bylo dělení na úrovně (jen přečtení toho členění vás pozvedně výš:). Na většině salsa akcích nikdo vaši úroveň neřeší, jakmile máte fullpass, můžete na libovolný workshop, kterékoli úrovně, a vše záleží na vašem uvážení. Např Sslovenský festival Horuce Tatry se sice o členění snaží, ale naprosto neefektivně. Sice se o tom píše, v praxi to ale nikdo moc nehlídá a především vás zařadí do úrovně, o kterou si sami řeknete. Ono vůbec na latino festivalu, kde jsou workshopy salsa cubana, salsa linea, bachata, kizomba atd, je nějaka úroveň problém, málokdo ji má přece ve všech tancích stejnou.
Budefest byla jen o WCS, takže dělení na urovně začíná mít smysl. Zvlášt když váš vlastní názor (při registraci) je jen pro počáteční představu organizátorům.
Po příjezdu na kongres se konal tzv "level audition", kde vás lektoři shlédli a do úrovní rozřadili. Jedná se určitě o zajímavý počin, vzhledem k jeho časové náročnosti mně opravdu překvapilo, jak vážne to rozřazení brali. Méně vážně už brali kontrolu, zda každý chodí na svůj level, ta byla spíše taková namátková.
VÝUKA
Narozdíl od drtivé většiny salsa workshopů, kde se učí jen různě obtížné sestavy, byla budapešť příjemným překvapením. Důraz byl kladen na techniku, vedení a pohyb. V mé úrovni třeba neučili jedinou sestavu, max nové prvky, které se procvičovaly.
Z jedné akce težko soudit na celek, ale rozhodně by všem tanečníkům prospělo pilovat základy a techniku než se jen učit sestavy - příklad hodný následování.
Bohužel excelentní přístup k výuce byl ovšem pokažen zákazem organizátorů filmovat lektory! Snahou namastit si kapsu bylo zakázáno nejen filmovat během výuky (což je běžné) ale i shrnutí na konci hodiny. Videa budou natočena dodatečně a každý si může objednat souhrné DVD za 31 éček. Jakoby nestačilo, že fullpass stál 150.
Jednalo se skutečně o zákaz organizátorů, neboť někteří lektoři na první lekci souhr na kameru automaticky poskytli, ale následně jim to bylo zakázáno.
PÁRTY
Na párty, inzerované od 20h do 05h, se lidé (oproti latino párty) scházeli hned po osmé. Záhy se ukázalo, že nejde jen o dochvilnost, ale mělo to i praktický význam. WCS je narozdíl od salsy (budiž pochválena) soutežní tanec a dost lidí to tak bohužel bere (zrovna tohle by se u nás uchytit nemuselo;). Takže o půl jedenácté přišly ke slovu soutěže a pro velký zájem (vysoký počet přihlášených účastníků) trvaly několik hodin. Horší než nekonečná vystoupení na některých latino akcích.
Naštěstí jsme byli ubytovaní ve stejném hotelu, kde se konaly WS i párty, takze nebyl problém si odskočit na pokoj, na hoďku si zdřímnout a pak se skočit podívat, zda už není po soutěži (a to několikrát zopakovat)
Pokud zrovna neprobíhala soutěž, tak se nonstop tančilo. A pouze West Coast Swing.
Princip a průběh stejný jako na salsa párty, pouze mi přišlo, že poměrně často chodily i holky vyzývat kluky k tanci (měly trochu převahu, tak se holt snažily)
ORGANIZACE
Organizace zaleží vždy na lidech, co akci organizují, nikoli na tanci. Zde byla organizace bezproblémová, až na zmíněné laksní kontroly a klasické změny rozpisu workshopů v den zahájení - to je bohužel tak bězná záležitost na většině akcích, že nemá cenu si rozpis tisknout doma, vždy si jej beru až od organizátorů přímo na akci.
VÝPRAVA
Možná jsem tím mohl začít, tak tím alespoň zkončím.
Akce se konala v Budapešti 11.-13.1.2013 a z čech se na ní vypravilo cca 15 lidí, což je na tanec, který se u nás téměř netančí, naprosto úžasný počet. A byli i další zájemci, na které se už nedostalo.
Perlička na závěrJedna členka naší výpravy dospěla k názoru, že jediná možnost jak si během soutěže zatančit je se do ní přihlásit. Tímto tedy ještě jednou Líbě gratuluji k PRVNÍMU místu v Jack & Jill newcomer.
|
Diskuze (0 příspěvků) Počet komentářů: 0
|
FaceBookPodpořte SalsaPortal a staňte se jeho fanouškem na facebooku
|