logo serveru  
   
LOS VAN VAN 18.3.2012 v Praze
Napsal Pavel Říha   

289_losvanvan_gruppe.jpgLOS VAN VAN opět v Praze!

18.3.2012 19:30

Palác Akropolis
Kubelíkova 27, Praha 3

!zvyhodněná cena pro uživatele SalsaPortalu!  590,- Kč
POZOR NOVE: Cena vstupenek pro páry: cena 980,- Kč pro 2 osoby

Registrace bude ukončena v pondělí dopoledne!


Los Van Van patří k jedné z nejdůležitějších a nejvlivnějších skupin v historii kubánské populární hudby dvacátého století. Ačkoliv v devadesátých letech vyrostly skupiny, které mísily folklorní a tradiční prvky s hudebními trendy tehdejší doby, jako houby po dešti, a zkraje tohoto století se zmíněný proces ještě dále prohluboval, můžeme říci, že v šedesátých a sedmdesátých letech byla citlivost ke směsím okořeněným latinou zdaleka největší. V popředí tehdy stály dvě kubánské skupiny experimentující s prolínáním popu, funku, rocku a soulu s domácí tradicí. Jednou z nich byla Irakere, a druhou, mnohem trvanlivější, skupina Los Van Van.


Po revoluci se kubánská mládež profilovala svým nadáním a predispozicemi. Děti, u kterých se projevily vlohy k atletice, byly vedené ke sportu. Vědci, výtvarníci a hudebníci vyrůstaly podobně. Mladí hudebníci, kteří utvořily Los Van Van, získali v mládí vzdělání na hudební akademické půdě a odborníky na teorii i praxi byli již kolem dvaceti. Klíčoví hráči kapely — Juan Formell (vedoucí skupiny, hráč na kontrabas a textař), César „Pupy“ Pedroso (klavír, texty), a José Luis „Changuito“ Quintana (bicí /timbaly) byli fascinováni soulem, go-go a disco, dominujícím v té době americkým rozhlasovým vlnám. Pojmenovali svou skupinu Los Van Van po módním výstřelku vlny go-go ( doslovně přeloženo „Jedou-jedou!“). 
Styl, který skupina prosazovala, vznikl z průniku kubánské taneční hudby son a stylu go-go. Tzv. „songo“ se dnes vyskytuje „songo“ se dnes vyskytuje v celém spektru latinského jazzu, popu a fusion. Název nese i debutové album skupiny Los Van Van a své místo v hudební historii si vydobyl navždy. Krátce po svém vzniku se stali nejpopulárnější skupinou v oblasti taneční hudby na ostrově a svůj primát si udržely dlouhá léta.
S podporou kubánské vlády podnikali Los Van Van koncertní turné bez oddechu v průběhu celých osmdesátých a devadesátých let. Stali se světově nejznámější kubánskou kapelou a podrželi si přízeň fanoušků v celé Evropě. Ačkoliv se kapela i její novinky těšily zájmu ve Spojených státech, aktuální poltická situace jim zabránila v průniku na americký trh. Na rozdíl od Irakere, kteří zběhli do Států, Los Van Van nikdy Kubu neopustili. Zájem o skupinu z americké strany vzrostl v devadesátých letech a vyvrcholil v roce 1999 udělením ceny Grammy jejich patnáctému původnímu albu Llegó Van Van.
Mnozí zakládající členové odešli, aby se prosadili jako úspěšní vedoucí vlastních kapel. César „Pupy“ Pedroso vytvořil na přelomu století skupinu Los Que Son. Lúis „Changuito“ Quintana odešel z kapely v roce 1993 a vydal se cestou latinského jazzu. Další méně známí členové skupiny se staly nejvýraznějšími hráči v převratném období timba, které se odehrálo z kraje devadesátých let. 
Stejně jako například Beatles, Aretha Franklin či Creedence Clearwater Revival jsou i Los Van Van kapelou, která v celé generaci změnila směr populární hudby.


Rezervace vstupenky za zvyhodnenou cenu 590,- (pouze pro registrovane uzivatele salsaportalu - musite byt prihlaseni)


info na JMW

 
Diskuze (0 příspěvků)

Počet komentářů: 0
< Předch.   Další >

FaceBook

Podpořte SalsaPortal a staňte se jeho fanouškem na facebooku